Logo


Araç Alım Satımında Noter Satış İşlemleri Nasıl Yapılır?

İkinci el otomobil alım satımı uzun, zamanınızı alan ve yorucu bir süreç olarak bilinir. Aracınızın gerçek değerini öğrenmek, hangi yolları kullanarak satacağınıza karar vermek ve gerçek alıcıları bulup pazarlık sürecine geçmek. Tüm bu zor ve zahmetli yollardan geçip, ciddi bir alıcı ile anlaştıktan sonra noterde aracın devir işlemlerine sıra gelir. Noter satış işlemleri detayları bilinmesi gereken ve olası dolandırıcılık durumlarına karşı dikkatli olunması gereken bir aşamadır.

 

İkinci el otomobil alım satımı yaparken işlemlerinizi Türkiye’deki herhangi bir noterde yapabilirsiniz. Aracınızın tescil belgesinin çıkarıldığı yer, bulunduğunuz ilçe, sizin ya da karşı tarafın nüfusa kayıtlı olduğu yer gibi herhangi bir sınırlama yoktur. Bulunduğunuz yere en yakın ya da dilediğiniz yerdeki bir noterde çalışma saatleri içerisinde işlemlerinizi başlatabilirsiniz. Normalde hafta içi mesai saatlerinde yapabileceğiniz noter satış işlemler, bu yıl başlayan uygulama sayesinden artık cumartesi ve pazar günleri de yapılabiliyor. Eğer işleminizi cumartesi ya da pazar günü yapmak isterseniz Türkiye Noterler Birliği sitesinden hangi ilde hangi gün nöbetçi noter olduğunu sorgulayabilir ve işlemlerinizi yapabilirsiniz.

Notere Gitmeden Önce Yapılması Gerekenler

İkinci el araç alım satımı yapabilmek için noter satış işlemleri öncesinde göz önünde bulundurulması gereken bazı noktalar bulunuyor.

MTV Sorgulaması:

Öncelikle satışı yapılacak aracın mevcut yıl ya da geçmiş yıllara ait herhangi bir Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) borcu bulunmaması gerekiyor. Noter sistemleri Maliye Bakanlığı ile koordineli olduğundan aracın üzerinde borç bulunması durumunda aracın devir işlemlerinin başlanmasına imkan vermemektedir. Eğer notere gittiğinizde araçta MTV borcu çıkarsa, vergi daireleri ya da bankalardan borcu kapatıp işleme devam edebilirsiniz.

Hak Mahrumiyeti (haciz-rehin):

Diğer dikkat edilmesi gereken detay ise aracın hak mahrumiyeti bulunmaması. Aracın üzerinden kredi ya da başka bir durumdan dolayı hak mahrumiyeti (rehin) bulunuyorsa bu durumda da satış yapılamamaktadır. Aracın ne sebeple üzerine hak mahrumiyeti olduğu öğrenilmeli ve ardından bu engel kaldırıldıktan sonra işleme devam edilmelidir.

Araç Muayene Kontrolü:

Satışı yapılacak aracın muayene tarihinin geçmemiş olması gerekmektedir. Eğer aracın muayene tarihi geçmişse bu satış engel bir durumdur. Böyle bir durumda öncelikle araç muayenesi yapıldıktan sonra noter satış işlemi devam eder.

Trafik Cezaları:

Satış yapılmadan önce kontrol edilmesi diğer bir nokta ise trafik cezalarıdır. Eğer aracın üzerinde ödenmemiş trafik cezası bulunuyorsa bu da satışa engel bir durum oluşturur. Cezalar ödendikten sonra satışa devam edilebilir. Ayrıca varsa araca ait HGS-OGS borçlarının da ödenmiş olması gerekiyor.

Adres Kayıt Sistemi:

Noterde satış işlemleri yapılırken alıcı ve satıcının adres bilgiler Nüfus Müdürlüğü Adres Kayıt sisteminden alındığı için her iki tarafın da adreslerinin kayıtlı olması gerekmektedir. Aksi takdirde devir işlemi gerçekleşemez. Noter Satış İşlemleri için Gerekli Evraklar Noterde satış işlemlerini başlatmadan önce gereken evrakları hazırlamanız gerekiyor. Öncelikle satışı yapılacak arabanın tescil belgesi (ruhsatı) ya da tecile ilişkin geçici belgesi olmalıdır. Ayrıca tarafların nüfus cüzdanı, ehliyet ya da pasaport gibi geçerli kimlik belgeleri sunulmalıdır. İşlem kişinin kendisi değil başkası tarafından yapılacaksa vekaletname de hazırlanmış olmalıdır. Noter Satış İşlemlerinin Başlaması Eksiksiz hazırlanmış evraklar notere sunulduktan sonra kontrolleri yapılır. Bahsettiğimiz satışa engel hususların olup olmadığı incelendikten sonra eğer herhangi bir engel yoksa satış ve devir sözleşmeleri hazırlanmaya başlanır. Eğer herhangi bir sorun yaşanmazsa ortalama 30 dakika içinde işlemler sonuçlanmış olur. Üç nüsha olarak hazırlanan sözleşmelerin biri alıcıya, biri satıcıya verilirken, son nüsha ise noter arşivinde saklanır. Sözleşmelerde hazırlandıktan sonra her iki tarafa da sunulur ve dikkatli şekilde okunması gerekmektedir. Alıcı ve satıcı kimlik bilgileri, aracın plakası, satış fiyatı gibi detaylara dikkat etmek gerekiyor. Tüm detayların doğru olduğu anlaşıldıktan sonra vezneye geçilir. Veznede noter ücreti, yapılan işlemlerin vergi ve harçları hesaplanır. Burada ödemenin kim tarafından yapılacağı tamamen alıcı ve satıcı arasından belirlenir. İkinci el araç satış piyasasında çoğu zaman bu masrafların alıcı tarafından karşılanması yönünde bir alışkanlık vardır. Ödemeler yapıldıktan sonra satış onayı alınır. Bu noktada dikkatli olmakta fayda var. Herhangi bir dolandırıcılığa uğramamak adına devir işlemi tamamlanmadan önce ödemeyi almak güvenli bir yoldur. Ne yazık ki ülkemizde bu tür durumlarda pek çok dolandırıcılık ve sahtekarlık örneklerine rastlamaktayız. Böyle güvensiz ve can sıkıcı durumlarla karşılaşmamak adına 2. el araç alım satımında kurumsal ve güvenilir bir firmayla muhatap olmak adına Oto.net’i tercih edebilirsiniz. Devir İşlemleri Tamamlandıktan Sonra Ne Yapılır? Eskiden noterde araç satış yapıldıktan sonra satış evraklarıyla beraber trafik tescil büroya gidilir ve ruhsat için başvuruda bulunulurdu. Ancak artık bu işlemler de noterler tarafından yapılıyor ve ayrıca bir işlem takip etmenize gerek kalmıyor. Alıcı adına düzenlenen tescil belgesi noterler tarafından adrese teslim ediliyor. Yeni tescil belgesi teslim edilene kadar 30 gün geçerli geçici tescil belgesi kullanılabilir. Eğer gerekirse yine bu geçici belge ile araç satışı da yapılabilmektedir. Aracı satın alan kişinin, noter satış işlemleri tamamlandıktan sonra 10 gün içinde zorunlu trafik sigortası yaptırması gerekmektedir. Eğer yaptırılmazsa cezası bulunduğunu hatırlatalım.

2021 Yılında Noter Satış İşlemleri Ne Kadar? Her yılın ilk günü belirlenen diğer resmi işlem ücretleri gibi araç devir işlem ücretleri değişmektedir.